AUS-NSW-WEST-L Archives

Archiver > AUS-NSW-WEST > 2006-05 > 1148380837


From: Rusheen Craig <>
Subject: 1869-70 Balranald Electoral Roll: Balranald, Wentworth, Mitchell (Wilcannia), Oxley (Hay) and Bourke.
Date: Tue, 23 May 2006 20:40:37 +1000


While looking at the Electoral Records for Para, it occurred to me that it
might be of some interest to those who don't have easy access to these
records if I copied the 1869-70 Electoral Roll for our area. It is called
the Balranald Electorate, but stretches to Wentworth, Hay, Wilcannia and
some of Bourke. The remainder of Bourke is listed under The Bogan.

On the actual Roll the names are listed roughly alphabetically. For clarity
I have broken this list into the Sub-divisions of Balranald, Wentworth,
Mitchell, Oxley and Bourke (which results in gaps in the numbers before the
names). There were 1,693 persons eligible to vote in the 1869 Balranald
Electorate.

While I have tried to be accurate in the information given, it is suggested
that people consult the actual electoral roll (microfilm at major
libraries).

When looking at the list you will see that some people live say in Melbourne
but are qualified to vote in the Balranald electorate by virtue of having a
property in the area. Did that mean that they were permitted to vote twice?
Or would it be to do with eligibility to vote in NSW as distinct from Vic
(since well before Federation)? I have been confused on this issue since I
found a couple of ancestors, with distinctive names, being listed twice as
electors (different addresses) in the Wentworth electorate for the one year
in the 1880s.

Regards ..............Rusheen.




Balranald Electoral District 1869-70.
Subdivisions of Balranald, Wentworth, Mitchell, Oxley and Bourke.

Persons eligible to vote in the Electoral District of Balranald 1869-70.
No. Name - Residence; Qualification; Where Situated or how arising.

Part 1. Balranald Sub-division.
1. ALLAN James - Windomal; residence; Murray River.
2. ALLAN Thomas - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
3. ALEXANDER Hyem - Junbung; residence; Lower Lachlan.
4. ALSTON John Henry - Yanga; residence; Yanga Lake.
5. ANDREWS Henry - Mailman; residence; Murray River.

40. BAKER Thomas - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
41. BEEHAM Charles - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
42. BEGGS Thomas - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
43. BERRY Thomas - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
44. BOTTOM John - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
45. BOWDEN Richard - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
46. BOYCE Henry - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
47. BRAND William - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
48. BRASSY Gordon - Clare; residence; Darling Back Blocks.
49. BROWN John - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
50. BROWN John - Canally; residence; Lower Murrumbidgee.
51. BRUSH Maurice - Clare; residence; Darling Back Blocks.
52. BUNYN Joseph - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
53. BURKE James - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
54. BURT Joseph - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
55. BYRNES Martin - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
56. BYRNE John - Clare; residence; Darling Back Blocks.

208. CARTER James - Yanga; residence; Yanga Lake.
209. CARTER John - Yanga; residence; Yanga Lake.
210. CHAMBERS Samuel George - Yanga; residence; Yanga Lake.
211. CLARKE John - Tarlee; residence; Darling Back Blocks.
212. CLIFTON William - Yanga; residence; Yanga Lake.
213. COHEN Edward - Melbourne; Leasehold; Cannally Lower Murrumbidgee.
214. COLLING William - Bidura; residence; Darling Back Blocks.
215. COLLYPREAST James - Balranald District; Freehold; Lower Murrumbidgee.
216. CONNELL Denis - Clare; residence; Darling Back Blocks.
217. CONNELL Thomas - Clare; residence; Darling Back Blocks.
218. CONNARTY Patrick - Clare; residence; Darling Back Blocks.
219. COOPER Edwin - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
220. COOPER Thomas - Bidura; residence; Darling Back Blocks.
221. COMATTI Philip - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
222. CRAMSIE John - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
223. CROFT Thomas - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
224. CRYSTAL David - Windomal; Leasehold; Murray River.
225. CRYSTAL James - Windomal; residence; Murray River.
226. CURRELL James - Tarlee; residence; Darling Back Blocks.
227. CUTHBISTON Benjamin - Clare; residence; Darling Back Blocks.

337. DAGNELL William - Clare; residence; Darling Back Blocks.
338. DALY William - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
339. DAVIS George D. - Clare; residence; Darling Back Blocks.
340. DAVIS George W. - Clare; residence; Darling Back Blocks.
341. DAY James - Not known; Freehold; Lower Murrumbidgee.
342. DEMPSEY John - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
343. DOHERTY Edward - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
344. DOWLING Charles - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
345. DOWLING Frederick - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
346. DOYLE Andrew - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
347. DUM Henry - Junbung; residence; Lower Lachlan.
348. DANIELS John - Tarcoola; residence; Darling River.
349. DARE Jesse - Golgol; residence; Murray River.
350. DART Robert - Polia; residence; Darling River.
351. DAVIE John - Wentworth; Freehold; Darling River.
352. DAVIE Robert - Wentworth; Freehold; Darling River.
353. DAVIS Alfred - Wentworth; residence; Darling River.
354. DAVIS Henry - Polia; residence; Darling River.
355. DAVIS John - Polia; residence; Darling River.
356. DAWSON Thomas - Morrara; residence; Darling River.
357. DEAN Richard - Salt Creek; residence; Darling River.
358. DODGE James - Wentworth; Freehold; Darling River.
359. DYER Edward - Morrara; residence; Darling River.

415. ESTON Robert - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.

440. FAHEY James - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
441. FARRAR Frederick - Kilfera; residence; Lower Murrumbidgee.
442. FERGUSON Owen - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
443. FLYNN Daniel - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
444. FLYNN John - Junbung; residence; Lower Lachlan.
445. FRASER Alexander - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
446. FRAZIER James - Clare; residence; Darling Back Blocks.
447. FREEMAN James - Junbung; residence; Lower Lachlan.

491. GALLIBELLY Oliver - Clare; residence; Darling Back Blocks.
492. GARING Thomas - Junbung; residence; Lower Lachlan.
493. GLASS Hugh - Melbourne; Leasehold; Clare Darling Back Blocks.
494. GLADMAN Joseph - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
495. GLOVER James - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
496. GRAHAM David - Junbung; residence; Lower Lachlan.
497. GRACCIA? James Campbell - Poon Boon; Leasehold; Bidura Darling Back
Blocks. [I'll check this again.]
498. GRAY Henry - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
499. GRAY James - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.

576. HALL William Joseph - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
577. HANAN Denis - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
578. HANNA William - Claire; residence; Darling Back Blocks.
579. HARRISON German Thomas - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
580. HARTWELL George - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
581. HERT James - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
582. HARVEY Mathew - Melbourne; Leasehold; Yanga Lake.
583. HAWKES Edward - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
584. HAZELWOOD John - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
585. HAZELWOOD William - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
586. HEBPARN David - Yanga; residence; Yanga Lake.
587. HIGGINS Michael - Mailman; residence; Murray River.
588. HILTON John - Yanga; residence; Yanga Lake.
589. HINDE Arthur - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
590. HINDE John - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
591. HIND Joseph - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
592. HINDE Thomas - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
593. HINDE William - Balranald; residence; Lower Murumbidgee.
594. HOLMES Francis - Wolpagaree; Leasehold; Darling Back Blocks.
595. HUNGARFORD William - Clare; residence; Darling Back Blocks.

700. JEFFERY Thomas - Clare; residence; Darling Back Blocks.
701. JOHNSON William - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
702. JONES John - Clare; residence; Darling Back Blocks.

749. KEATING Thomas - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
750. KELLETT William - Junbung; residence; Lower Lachlan.
751. KIDD John H. - Clare; residence; Darling Back Blocks.
752. KINDREW William - Clare; residence; Darling Back Blocks.

798. LANIGAN William - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
799. LEWES Henry - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
800. LUKIS James - Mailman; residence; Murray River.

864. McCALLUM Donald - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
865. McGRADDY John - Clare; residence; Darling Back Blocks.
866. McGRATH Thomas - Clare; residence; Darling Back Blocks.
867. McGLONE Henry - Junbug; residence; Lower Lachlan.
868. McKILLIGAN Alexander - Clare; residence; Darling Back Blocks.
869. McNAIR Andrew - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
870. McNAMARA Thomas - Clare; residence; Darling Back Blocks.
871. MACFARLANE Walter - Paika; Leasehold; Lower Murrumbidgee.
872. MACMILLIN John C. - Clare; residence; Darling Back Blocks.
873. MAGUIRE James - Cannally; Leasehold; Lower Murrumbidgee.
874. MARCHELL John - Clare; residence; Darling Back Blocks.
875. MARSDEN Charles George - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
876. MARTIN Frederick - Clare; residence; Darling Back Blocks.
877. MARTIN Richard - Clare; residence; Darling Back Blocks.
878. MONKMAN Robert - Bidura; residence; Darling Back Blocks.
879. MOORE Bennet Philip - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
880. MOORE James - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
881. MOORE Robert S. - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
882. MULCAIR James - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
883. MURL Ernest - Tarlee; residence; Darling Back Blocks.
884. MURPHY Edward - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
885. MURPHY John James - Clare; residence; Darling Back Blocks.
886. MURPHY Patrick - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
887. MURRAY Peter - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.

1125. O'BRIEN Patrick - Junbung; residence; Lower Lachlan.
1126. OVEREND Robert - Balranald; residence; Balranald.

1153. PAGE George - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1154. PEARSON Charles Edward - Yanga; residence; Yanga Lake.
1155. PEPPERVILL John - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1156. POLLETT Edward - Balranald; residence; Balranald.
1157. PYM William - Balranald; residence; Balranald.

1238. RAGG George - Windomal; residence; Murray River.
1239. REDDEN Thomas - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1240. RITCHIE James - Balranald; residence; Balranald.
1241. RUSSELL James - Balranald; residence; Balranald.
1242. RUSSELL John - Balranald; Freehold; Balranald.
1243. RUSSELL John William - Balranald; residence; Balranald.
1244. RYAN Charles - Melbourne; Leasehold; Darling Back Blocks.
1245. RYAN James - Clare; residence; Darling Back Block.

1310. SANDERS John - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
1311. SANFORD Frederick - Kilfera; residence; Yanga Lake.
1312. SEYMOUR Francis - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
1313. SHAILER John William - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
1314. SHARP William - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1315. SHELLY John - Yanga; residence; Yanga.
1316. SILVESTER Charles - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.
1317. SMITH William - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1318. SMOOTHEY Martin - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
1319. SMYTH James - Yanga; residence; Lower Murrumbidgee.
1320. SMYTH William - Balranald; Freehold; Balranald.
1321. SNODGRASS Kennear - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1322. SOUTHE Robert Brice - Balranald; Freehold; Lower Murrumbidgee.
1323. SPENCE James - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1324. STEVENSON Wiliam James - Yanga; residence; Yanga Lake.
1325. STEWART Albert - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
1326. STEWART Charles - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1327. STEWART William - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
1328. SULLER Charles - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1329. SURREY James - Balranald; residence; Lower Murrumbidgee.

1486. TAGGART Charles - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1487. TAIT Henry E. - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1488. TALBOT Henry - Wakool Inn; Freehold; Wakool River.
1489. TAYLOR Charles - Balranald; residence; Balranald.
1490. TEER Thomas - Balranald; Freehold; Balranald.
1491. TRAMER Henry - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1492. TURNER John - Balranald; residence; Balranald.
1493. TURNER Thomas - Balranald; residence; Balranald.
1494. TYSON James - Junbung; Leasehold; Lower Lachlan.
1495. TYSON William - Junbung; residence; Lower Lachlan.

1559. VILES Charles - Balranald; residence; Balranald.

1566. WADE Joseph - Wolpagarn; Leasehold; Darling Back Blocks.
1567. WALKER William - Balranald; residence; Balranald.
1568. WALKER William - Mailman; Leasehold; Murray River.
1569. WARMSLEY James - Clare; residence; Darling Back Blocks.
1570. WEBSTER William - Melbourne; Leasehold; Paika Lower Murrumbidgee.
1571. WHITE James - Bidura; residence; Darling Back Blocks.
1572. WHITE John - Paika; residence; Lower Murrumbidgee.
1573. WILLIAMSON Charles - Melbourne; Leasehold; Yanga Lake.
1574. WILLIAMSON Walter - Yanga; Leasehold; Yanga Lake.
1575. WILSON Alexander - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1576. WOODS Charles - Kilfera; residence; Darling Back Blocks.
1577. WOODS James - Cannally; residence; Lower Murrumbidgee.
1578. WRIGHT Edward H. - Clare; residence; Darling Back Blocks.

1686. YOUNG Peter - Balranald; Freehold; Balranald.

_______________________________________________


This thread: