AUS-NSW-WEST-L Archives

Archiver > AUS-NSW-WEST > 2006-05 > 1148720373


From: Rusheen Craig <>
Subject: 1869-70 Balranald Electorate - Mitchell Sub-division [Wilcannia and Menindie].
Date: Sat, 27 May 2006 18:59:33 +1000


Should you want to see the location of the places mentioned, it is suggested
that you look at the maps on:

http://www.lands.nsw.gov.au/OnlineServices/ParishMaps/default.htm

You might have to vary the spelling slightly to find what you are after.
Weinterriga is Weinteriga.
Menindie is Menindee.
Kinchega and Albermarle are the same, but don't be confused by thinking that
Victoria Lake (mentioned with Albermarle) is the same as Lake Victoria.
Tintinnallogy is Tintinallogy.
Pooncaraie is Pooncaira (Pooncarie). etc.

More people seem to be mentioned in the 1869-70 Balranald Electorate than
appear for the same area for the 1872 Greville's Post Office Directory.
However it is well worth looking at Greville's to check where an ancestor
has gone (and to see his 1872 occupation).

http://addison.homedns.org/projects/grevilles/grevilles.html

Regards ...........Rusheen.



1869-70 Electoral District of Balranald.
Part 3 - Mitchell Sub-division [includes Wilcannia and Menindie].

15. ALLEN Joseph - Wilcannia; residence; Darling River.
16. ALOS Edward - Albermarle; residence; Upper Darling.
17. AMBROSE Samuel - Billilla; residence; Upper Darling.
18. APPLETON William - Wilcannia; residence; Darling.
19. AULEY Charles - Albermarle; residence; Upper Darling.
20. AUSTIN John - Cultowa; residence; Darling River.

94. BAILEY John - Menindie; Freehold; Menindie.
95. BALL John - Cuthero; residence; Upper Darling.
96. BARRY Andrew - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
97. BARNES John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
98. BARTINE Peter - Albermarle; residence; Upper Darling.
99. BARTON Wickstead - Tolarno; residence; Lower Darling.
100. BATE George - Kinchega; residence; Lower Darling.
101. BATTY Charles - Kinchega; residence; Lower Darling.
102. BATTY Robert - Kinchega; residence; Lower Darling.
103. BASFORD John - Wilcannia; residence; Darling.
104. BEDE Thomas - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
105. BELLAMY William - Wilcannia; residence; Wilcannia.
106. BENNETT Bennett - Wilcannia; residence; Wilcannia.
107. BERRY Charles Alfred - Menindie; Freehold; Menindie.
108. BERRYMAN Edward - Tolarno; residence; Lower Darling.
109. BINGHAM Joseph - Wilcannia; residence; Wilcannia.
110. BITTLE John - Netley; residence; Lower Darling.
111. BLACKMAN Thomas - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
112. BOGLE George - Weinterriga; residence; Upper Darling.
113. BONNEY Frederick - Momba; residence; Darling Back Blocks.
114. BONNEY Edward - Momba; Leasehold; Darling Back Blocks.
115. BOSTELL William - Cuthero; residence; Upper Darling.
116. BRADLEY John - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
117. BRALEY James - Menindie; residence; Menindie.
118. BRENNEN Robert - Weinterriga; residence; Upper Darling.
119. BRETIN James - Momba; residence; Darling Back Blocks.
120. BROWN William - Tintinnallogy; residence; Upper Darling.
121. BROWN William - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
122. BROWN John - Weinterriga; residence; Upper Darling.
123. BRISCOE Henry Harrison - Langawirra; residence; Darling Back Country.
124. BRETT Frederick - Kinchega; residence; Lower Darling.
125. BRITTON Arthur - Cliffs; residence; Darling River.
126. BRUNTON Charles - Weinterriga; residence; Upper Darling.
127. BURSLE John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
128. BURGESS George - Kinchega; residence; Lower Darling.
129. BURGUS James - Tolarno; residence; Lower Darling.
130. BURNS William - Pamamaroo; residence; Upper Darling.
131. BURNS James - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
132. BURNS John - Neilambo; residence; Darling.
133. BUSH Richard - Caulparlin; residence; Upper Darling.
134. BUYERS Frederick - Kinchega; residence; Lower Darling.
135. BUYERS James - Kinchega; residence; Lower Darling.

276. CLAYPOLE Alfred B. - Weinteriga; residence; Upper Darling.
277. CLEGG John G. - Mount Murchison; residence; Darling.
278. CLONE Thomas - Billila; residence; Upper Darling.
279. COATSWORTH John - Tolarno; residence; Lower Darling.
280. COBURN George - Tolarno; residence; Lower Darling.
281. CONNINGTON Thomas S. - Neilambo; residence; Darling.
282. CONWAY John - Billila; residence; Upper Darling.
283. COLLINS Henry - Kinchega; residence; Lower Darling.
284. COLLINS John - Tolarno; residence; Lower Darling.
285. COPLAND Alexander - Netley; residence; Lower Darling.
286. CORNISH Edward - Kinchega; residence; Lower Darling.
287. COTTER Barry - Menindie; Freehold; Menindie.
288. CRAINE Henry - Kinchega; residence; Lower Darling.
289. CREAGH James - Billila; residence; Upper Darling.
290. CRESWELL James - Wilcannia; residence; Darling River.
291. CUNNINGHAM Edward - Cuthero; residence; Lower Darling.
292. CURRAN John - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
293. CURRAN Lawrence - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.

360. DALE Thomas - Wilcannia; residence; Darling.
361. DALTON Edward - Albermarle; residence; Lower Darling.
362. DANTON William - Billila; residence; Upper Darling.
363. DAVIS Alfred Albert - Menindie; residence; Menindie.
364. DAVIDSON John - Netley; residence; Lower Darling.
365. DENIS John C. - Wilcannia; residence; Darling.
366. DIXEN James - Albermarle; residence; Upper Darling.
367. DOMINICK Thomas - Billila; residence; Upper Darling.
368. DONNELLY William - Tolarno; residence; Lower Darling.
369. DOUGLAS Andrew - Menindie; residence; Menindie.
370. DOYLE Richard - Tarella; residence; Darling Back Country.
371. DUFFIELD Walter - Adelaide; Leasehold; Darling Back Blocks.
372. DUFFY William - Billila; residence; Upper Darling.
373. DUGGAN Richard - Kinchega; residence; Lower Darling.
374. DUNDRIDGE John - Billila; residence; Upper Darling.
375. DUNN Peter - Menindie; residence; Menindie.
376. DUNNE James - Netley; residence; Lower Darling.
377. DUNNE John - Netley; residence; Lower Darling.
378. DUNNE Joseph - Netley; Leasehold; Lower Darling.

424. EASON William - Weinterriga; residence; Upper Darling.
425. EDSWORTH Edward - Albermarle; residence; Upper Darling.
426. EDWARD John - Kinchega; residence; Lower Darling.
427. EGAN Patrick - Menindie; Freehold; Upper Darling.
428. ELLIOT John - Menindie; residence; Upper Darling.
429. EVANS Samuel - Wilcannia; residence; Darling.

463. FARRELL Edward - Menindie; Leasehold; Upper Darling.
464. FAULKNER Samuel - Cultowa; residence; Darling.
465. FEWTULL Samuel - Netley; residence; Lower Darling.
466. FINCH William - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
467. FITZGERALD John - Netley; residence; Lower Darling.
468. FLEMING John - Tolarno; residence; Lower Darling.
469. FOREMAN John - Weinterriga; residence; Upper Darling.

528. GAFFNEY Thomas - Menindie; residence; Menindie.
529. GALELEY James - Weinterriga; residence; Upper Darling.
530. GANLEY James - Wilcannia; residence; Darling.
531. GIBSON George - Kinchega; residence; Lower Darling.
532. GILLETT Henry - Menindie; Leasehold; Menindie.
533. GILBERT Charles - Mount Murchison; residence; Darling.
534. GLEN John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
535. GOSLING Richard - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
536. GRAY Edward - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
537. GRAY Francis - Caulparlin; residence; Upper Darling.
538. GREEN Alexander - Netley; residence; Lower Darling.
539. GREEN Henry - Cuthero; residence; Lower Darling.
540. GREEN Richard - Wilcannia; residence; Darling.
541. GREEN Patrick - Menindie; Freehold; Menindie.
542. GIFFITHS Samuel - Weinterriga; residence; Upper Darling.
543. GRIFFITHS James - Cuthero; residence; Lower Darling.

632. HADLEY Thomas - Billila; residence; Upper Darling.
633. HALEY John T. - Neilambo; Leasehold; Darling.
634. HALL Josiah - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
635. HALL Robert - Momba; residence; Darling Back Blocks.
636. HATTON William - Cuthero; residence; Darling River.
637. HEALEY John Theophilus - Menindie; residence; Menindie.
638. HENRY Theodore - Tolarno; residence; Lower Darling.
639. HEPBOURN Peter - Neilambo; residence; Darling.
640. HICKEY Timothy - Menindie; residence; Upper Darling.
641. HIGGINS John - Kinchega; residence; Lower Darling.
642. HILLIER Thomas - Cuthero; residence; Lower Darling.
643. HODGMAN Charles - Cuthero; residence; Lower Darling.
644. HOGAN Peter - Albermarle; residence; Upper Darling.
645. HOPKIRK Daniel - Weinterriga; residence; Upper Darling.
646. HORNER John - Mount Murchison; residence; Darling.
647. HOSIE Robert - Mount Murchison; residence; Darling.
648. HOWARD George - Momba; residence; Darling Back Blocks.
649. HOWARD William - Kinchega; residence; Lower Darling.
650. HUDSON Alfred - Wilcannia; residence; Darling River.
651. HUDSON Alfred - Billila; residence; Upper Darling.
652. HUNT Henry - Wilcannia; residence; Darling.
653. HUNTER Edward - Kinchega; residence; Lower Darling.
654. HUTCHISON George - Kinchega; residence; Lower Darling.
655. HYTER William - Cuthero; residence; Darling River.

715. JAFFERAY Murda - Kinchega; residence; Lower Darling.
716. JAMES John - Albermarle; residence; Upper Darling.
717. JERKINE William - Tolarno; residence; Lower Darling.
718. JOHNSON Henry - Kinchega; residence; Lower Darling.
719. JOHNSON John - Albermarle; residence; Upper Darling.
720. JOHNSON William - Albermarle; residence; Upper Darling.
721. JOHNSON Charles Herbert - Menindie; residence; Menindie.
722. JOHNSTON George - Neilambo; residence; Darling.
723. JOHNSTON James - Wilcannia; residence; Darling River.
724. JOHNSTONE Samuel - Kinchega; residence; Lower Darling.
725. JONES Edward - Momba; residence; Darling Back Blocks.
726. JONES John - Tintinnallogy; residence; Upper Darling.
727. JONES Reece - Cuthowarra; residence; Darling Back Blocks.
728. JONES Samuel - Cuthowarra; residence; Darling Back Blocks.

757. KALY James - Netley; residence; Lower Darling.
758. KEARNEY Richard - Pamamaroo; residence; Upper Darling.
759. KELLY John - Netley; residence; Lower Darling.
760. KENNEDY William - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
761. KENNEDY Henry - Netley; residence; Lower Darling.
762. KENNEDY John - Tarella; Leasehold; Darling Back Blocks.
763. KENNOVAN William - Wilcannia; residence; Darling.
764. KING Thomas - Weinterriga; residence; Upper Darling.
765. KINNIER Hugh - Netley; residence; Lower Darling.
766. KIRKPATRICK Alfred - Mount Murchison; residence; Darling.
767. KIRKBRIDE William - Mount Murchison; residence; Darling.

822. LACKEY James - Tintinnallogy; residence; Upper Darling.
823. LAKE William - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
824. LARKINS Thomas - Weinterriga; residence; Upper Darling.
825. LAWRENCE George - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
826. LAWRENCE Alexander - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
827. LAWSORT James - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
828. LEWIS Arthur - Weinterriga; residence; Upper Darling.
829. LEWIS Frederick - Weinterriga; residence; Upper Darling.
830. LEWIS Henry - Netley; residence; Lower Darling.
831. LIRLISH John - Billila; residence; Upper Darling.
832. LLOYD David - Kinchega; residence; Lower Darling.
833. LLEWELLYN Edward Henry - Menindie; residence; Menindie.
834. LOUGHNAN Aubert - Billila; residence; Upper Darling.
835. LORD George - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
836. LUKE Thomas - Wilcannia; residence; Upper Darling.
837. LYNCH James - Tolarno; residence; Lower Darling.

950. McCULLOCH James - Melbourne; Leasehold; Darling Back Blocks.
951. McCULLOCK Robert - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
952. McCARTY John - Kinchega; residence; Lower Darling.
953. McCLURE James - Mount Murchison; residence; Darling.
954. McCLELLAND John - Tolarno; residence; Lower Darling.
955. McCULLUM John - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
956. McDONALD Donald - Topar Lake; residence; Lower Darling.
957. McDONALD John - Tolarno; residence; Lower Darling.
958. McDONALD John - Billila; residence; Upper Darling.
959. McDONALD Thomas - Billila; residence; Upper Darling.
960. McDONALD Peter - Weinterriga; residence; Upper Darling.
961. McDONALD John - Wilcannia; residence; Darling River.
962. McGUIRE William - Albermarle; residence; Upper Darling.
963. McGREGOR Peter - Mundohar; Leasehold; Darling Back Blocks.
964. McKENZIE Simon - Kinchega; residence; Lower Darling.
965. McKENZIE Kenneth - Caulparlin; residence; Upper Darling.
966. McKENZIE Robert - Momba; residence; Darling Back Blocks.
967. McKINCHIN Colin - Tolarno; residence; Lower Darling.
968. McKENNA John - Wilcannia; Freehold; Darling.
969. McKAY John - Mount Murchison; residence; Darling.
970. McKAY Joseph - Mount Murchison; residence; Darling.
971. McLEOD Daniel - Tolarno; residence; Lower Darling.
972. McLEOD John - Cuthero; residence; Lower Darling.
973. McLENNON Donald - Netley; residence; Lower Darling.
974. McLEAN Alexander - Netley; residence; Lower Darling.
975. McMAHON John - Menindie; Freehold; Menindie.
976. McMAHON Thomas - Tolarno; residence; Lower Darling.
977. McNAMARA Patrick - Billila; residence; Upper Darling.
978. McRAE Donald - Caulparlin; Leasehold; Upper Darling.
979. MADDEN Michael - Murtee; residence; Darling.
980. MAHONEY Morris - Menindie; Freehold; Menindie.
981. MAIDEN Samuel - Menindie; Freehold; Menindie.
982. MALONEY Michael - Netley; residence; Lower Darling.
983. MANAGHAN George - Cuthero; residence; Lower Darling.
984. MARRIOTT Walter - Menindie; residence; Menindie.
985. MARWELL William - Cuthero; residence; Lower Darling.
986. MARK George - Weinterriga; residence; Upper Darling.
987. MARTIN Francis - Murtee; Leasehold; Darling River.
988. MARTIN Edward - Murtee; residence; Darling River.
989. MARLOW Henry - Weinterriga; residence; Upper Darling.
990. MARSHAN John - Billila; residence; Upper Darling.
991. MASON William - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
992. MASON Richard - Papepinbilla; residence; Darling.
993. MATHEW William - Tolarno; residence; Lower Darling.
994. MAUDE William - Tolarno; residence; Lower Darling.
995. MEDLICOTT Charles Henry - Menindie; residence; Menindie.
996. MELGIN Charles - Cuthero; residence; Lower Darling.
997. MELVILLE Charles - Cultowa; residence; Darling River.
998. MIDDLETON Alex.D. - Tarella; residence; Darling Back Blocks.
999. MILLER Edward - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
1000. MILLER Samuel - Mount Gipps; residence; Darling Back Blocks.
1001. MILLER George - Kinchega; residence; Lower Darling.
1002. MILLER Edward - Albermarle; residence; Upper Darling.
1003. MILWARD James - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1004. MOORE William - Kinchega; residence; Lower Darling.
1005. MOORAY William - Tolarno; residence; Lower Darling.
1006. MORRIS Henry - Momba; residence; Darling Back Blocks.
1007. MORRIS John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1008. MULROY Henry - Menindie; residence; Menindie.
1009. MULCHAY Patrick - Kinchega; residence; Lower Darling.
1010. MULLAGAN James - Tolarno; residence; Lower Darling.
1011. MULLIGAN Edward - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1012. MURPHY John - Cuthero; residence; Lower Darling.

1105. NEAGLE Owen - Billila; residence; Upper Darling.
1106. NEALEY James - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1107. NEWELL William - Neilambo; residence; Upper Darling.
1108. NOLAN Thomas - Albermarle; residence; Upper Darling.
1109. NORMINGTON George - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
1110. NORTON John - Kinchega; residence; Lower Darling.

1134. O'BRIEN James - Menindie; Freehold; Menindie.
1135. O'BRIEN James - Cuthero; residence; Lower Darling.
1136. O'CONNOR John - Cuthero; residence; Lower Darling.
1137. O'DONNELL William J. - Wilcannia; residence; Darling River.
1138. OLIVE Edward - Murtee; residence; Darling River.
1139. OWEN John - Tolarno; residence; Lower Darling.
1140. OWEN William - Mount Murchison; residence; Darling.

1174. PAGE Theodore - Wilcannia; residence; Darling.
1175. PAIN Thomas - Menindie; Freehold; Menindie.
1176. PAINCER Thomas - Cuthero; residence; Lower Darling.
1177. PAINTER Richard - Cuthero; residence; Lower Darling.
1178. PALMER John - Wilcannia; residence; Upper Darling.
1179. PANTON John - Netley; residence; Lower Darling.
1180. PARKER Robert - Wilcannia; Freehold; Wilcannia.
1181. PARKER Thomas - Tarcoola; residence; Darling River.
1182. PATTERSON Henry - Pooncariae; residence; Darling River.
1183. PATTERSON William - Para; residence; Darling River.
1184. PEACOCK Obadiah - Pooncariae; residence; Darling River.
1185. PEDDLE John G.A. - Kinchega; residence; Lower Darling.
1186. PHELPS John - Tarcoola; Leasehold; Darling River.
1187. PHELPS John J. - Sydney; Leasehold; Upper Darling.
1188. PHELPS Joseph J. - Tarcoola; Leasehold; Darling River.
1189. PHILIPS Patrick - Momba; residence; Darling Back Blocks.
1190. PILE Charles - Cuthero; Leasehold; Darling River.
1191. PILE James - Cuthero; residence; Lower Darling.
1192. PILE John - Cuthero; Leasehold; Darling River.
1193. PILE William - Cuthero; Leasehold; Darling River.
1194. PIM George F. - Albermarle; residence; Upper Darling.
1195. PODGERS Charles - Tintinnallogy; residence; Upper Darling.
1196. PRETTY Henry - Menindie; Freehold; Menindie.
1197. PRICE James R. - Para; residence; Darling River.
1198. PRITCHARD Richard - Mt Gibbs; residence; Darling Back Blocks.

1234. QUIN Christopher Adair - Menindie; Freehold; Menindie.
1235. QUIN Edward - Wilcannia; Freehold; Wilcannia.
1236. QUIN Thomas - Tolarno; residence; Lower Darling.

1264. RAINES Henry - Stephen Creek; Freehold; Darling Back Blocks.
1265. RATTRAY James - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1266. REACHER David - Netley; residence; Lower Darling.
1267. REID John - Tolarno; residence; Lower Darling.
1268. REID Mathew - Albermarle; residence; Upper Darling.
1269. REID William L. - Tolarno; Leasehold; Lower Darling.
1270. RICHARDSON Mervin - residence; Darling.
1271. RIDLEY Frank - Momba; residence; Darling Back Blocks.
1272. RIMMER Henry Vincent - Menindie; residence; Menindie.
1273. ROBERTS Charles - Albermarle; residence; Upper Darling.
1274. ROGERS Henry - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
1275. ROGERS William - Tintinnallogy; Freehold; Upper Darling.
1276. ROWLING George D. - Kinchega; residence; Lower Darling.
1277. ROSS John - Wilcannia; residence; Darling River.
1278. ROSS George - Mount Gibbs; residence; Darling Back Blocks.
1279. RUSSELL James - Albermarle; residence; Upper Darling.

1357. SADLIER Nicholas - Albermarle; residence; Upper Darling.
1358. SANDERSON John - Menindie; residence; Upper Darling.
1359. SAUL John - Tintinnallogy; residence; Upper Darling.
1360. SCOTT Henry J. - Netley; residence; Lower Darling.
1361. SCOURY Stephen - Cuthero; residence; Lower Darling.
1362. SELLOR Robert - Melbourne; Leasehold; Darling Back Blocks.
1363. SHADHOLT George - Cuthero; residence; Darling River.
1364. SHARPE Matthew - Menindie; residence; Upper Darling.
1365. SHEAN Denis - Albermarle; residence; Upper Darling.
1366. SHADBOLT George - Cuthero; residence; Lower Darling.
1367. SIMMS Frederick - Cuthero; residence; Lower Darling.
1368. SIMMS Frederick - Cuthero; residence; Darling River.
1369. SIMS John - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
1370. SKERRETT Edward - Wilcannia; residence; Darling.
1371. SLEIGHT Harry - Langawarria; residence; Darling Back Blocks.
1372. SMITH Charles - Menindie; residence; Menindie.
1373. SMITH Douglas - Netley; residence; Lower Darling.
1374. SMITH Frederick - Menindie; residence; Menindie.
1375. SMITH James - Cuthero; residence; Lower Darling.
1376. SMITH James - Tolarno; residence; Lower Darling.
1377. SMITH James - Menindie; residence; Menindie.
1378. SMITH John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1379. SMITH Mathew - Menindie; residence; Menindie.
1380. SMITH William - Netley; residence; Lower Darling.
1381. SMITH William - Tolarno; residence; Lower Darling.
1382. SPLANE William - Menindie; Leasehold; Menindie.
1383. SPROLE George - Kinchega; residence; Lower Darling.
1384. SPROUT William - Tolarno; residence; Lower Darling.
1385. ST[?]AUGHTON Stephen G. - Tintinnallogy; Leasehold; Upper Darling.
1386. STEEN William - Wilcannia; residence; Darling.
1387. STEWART Donald - Netley; residence; Lower Darling.
1388. STEWART Douglas - Topar Lake; residence; Darling Back Blocks.
1389. STEWART Thomas - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1390. STEWART William - Albermarle; residence; Upper Darling.
1391. STUART William - Wilcannia; residence; Darling.
1392. STOKIE John - Menindie; Leasehold; Upper Darling.
1393. STONE Thomas - Kinchega; residence; Lower Darling.
1394. SUTTON William - Momba; residence; darling Back Blocks.
1395. SUTTOR Frederick - Cultowa; residence; Darling River.
1396. SUTTOR George T. - Cultowa; Leasehold; Darling River.

1506. TAYLOR Henry - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1507. TAYLOR James - Wilcannia; residence; Darling.
1508. TAYLOR JOHN - Neilamba; residence; Darling.
1509. TAYLOR Richard - Tolarno; residence; Lower Darling.
1510. THOMAS William - Tolarno; residence; Lower Darling.
1511. THOMPSON Edward - Menindie; residence; Upper Darling.
1512. THOMPSON Frederick - Kinchega; residence; Lower Darling.
1513. THOMPSON William - Murtee; residence; Darling.
1514. THORNLEY George - Wilcannia; residence; Darling.
1515. THORNTON John - Netley; residence; Lower Darling.
1516. THROWER William - Wilcannia; residence; Darling River.
1517. TOWERS James - Momba; residence; Darling Back Blocks.
1518. TRAY John - Kinchega; residence; Lower Darling.
1519. TRIPP John P. - Wilcannia; Freehold; Wilcannia.
1520. TULLY Michael J. - Mount Murchison; residence; Darling River.
1521. TUPPER William - Wilcannia; residence; Darling.
1522. TURNBULL Alexander - Cuthero; residence; Lower Darling.
1523. TURNER James - Kinchega; residence; Lower Darling.

1562. VAUGHAN Charles - Menindie; residence; Menindie.

1611. WALLACE John - Netley; residence; Lower Darling.
1612. WALL Henry - Wilcannia; residence; Darling.
1613. WALKER James - Momba; residence; Darling Back Blocks.
1614. WALKER Alexander - Topar Lake; residence; Lower Darling.
1615. WANER Alfred - Tolarno; residence; Lower Darling.
1616. WARD Alfred - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1617. WATERFIELD Thomas - Weinterriga; residence;Upper Darling.
1618. WEBSTER William - Tolarno; residence; Lower Darling.
1619. WEBSTER Thomas - Netley; residence; Lower Darling.
1620. WELLS John - Caulparlin; residence; Upper Darling.
1621. WELLS Patrick - Tolarno; residence; Lower Darling.
1622. WHITE James - Tolarno; residence; Lower Darling.
1623. WHEELE Oliver - Kinchega; residence; Lower Darling.
1624. WILAC George - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1625. WILLIAMS Henry - Wilcannia; residence; Darling.
1626. WILLIAMS George - Kinchega; residence; Lower Darling.
1627. WILLIAMS James - Kinchega; residence; Lower Darling.
1628. WILLOTT Thomas - Kinchega; residence; Lower Darling.
1629. WILKINSON John Norton - Menindie; Freehold; Menindie.
1630. WILKIE John - Kinchega; residence; Lower Darling.
1631. WILSON George - Weinterriga; residence; Upper Darling.
1632. WILMOT James - Tolarno; residence; Lower Darling.
1633. WOLLEN William - Wilcannia; residence; Darling.
1634. WOOLCOTT Edmund T. - Menindie; Freehold; Menindie.
1635. WOOLRIDGE John - Kinchega; residence; Lower Darling.
1636. WRIGHT Robert - Kinchega; residence; Lower Darling.
1637. WYATT Henry William - Menindie; residence; Menindie.

1688. YOUNG Charles - Menindie; Leasehold; Upper Darling.
1689. YOUNG Charles, junior - Menindie; residence; Upper Darling.

_____________________________________________


This thread: