AUS-NSW-WEST-L Archives

Archiver > AUS-NSW-WEST > 2006-05 > 1148949353


From: Rusheen Craig <>
Subject: 1869-70 Balranald Electoral Roll: Balranald, Wentworth, Mitchell(Wilcannia), Oxley (Hay) and Bourke.
Date: Tue, 30 May 2006 10:35:53 +1000


This is now all of the 1869-70 Balranald Electorate.

However I'll do the Bourke Sub-division of the Bogan Electorate to complete
the Bourke picture.

Regards .........Rusheen.


Persons eligible to vote in the Electoral District of Balranald 1869-70.
Part 5 - Bourke Sub-division.

No. Name - Residence; Qualification; Where Situated or how arising.
38. ACRES Edward Hart - Buckanbe; Leasehold; Upper Darling.
39. ADDISON James - Toorale; residence; Upper Darling.

194. BARRETT Robert - Gundabooka; residence; Upper Darling.
195. BARR James - Marra; residence; Upper Darling.
196. BARRY Michael - Toorale; residence; Upper Darling.
197. BATTEN James - West Bourke; Freehold; West Bourke.
198. BEEK John - Buckanbe; residence; Upper Darling.
199. BECKER Joseph - Bourke; Freehold; West Bourke.
200. BENNETT Martin - Newfoundland; residence; Upper Darling.
201. BRADLEY W.B. - Yanda; residence; Upper Darling.
202. BRENNAN Michael - West Bourke; Freehold; West Bourke.
203. BOOTH Abraham - Dunlop; residence; Upper Darling.
204. BROOKS Joseph - Buckanbe; residence; Upper Darling.
205. BROWN John - Toorale; residence; Upper Darling.
206. BROWN James - Bourke; Freehold; West Bourke.
207. BURNS Michael - Buckanbe; residence; Upper Darling.

331. CARNEY William - Bourke; Freehold; West Bourke.
332. CHAMBERS Thomas Wakefield - Toorale; residence; Upper Darling.
333. COHEN Harris - Breewarrina; Freehold; West Bourke.
334. COHENS Elias - Breewarrina; Freehold; West Bourke.
335. COLLESS Henry - Bourke; Freehold; West Bourke.
336. COLLESS George - Culgoa River; Freehold; West Bourke.

409. DOCHARD James - Bourke; Freehold; West Bourke.
410. DODD Andrew - Buckanbe; residence; Upper Darling.
411. DOOHEN Michael - Tankarooka; residence; Upper Darling.
412. DOOHEN Thomas - Tankarooka; residence; Upper Darling.
413. DOYLE John - Jandra; residence; Upper Darling.
414. DUNNE Robert - Buckanbe; residence; Upper Darling.

438. EDWARDS Francis - Bourke; Freehold; West Bourke.
439. EVANS H.V. - Bourke; Freehold; West Bourke.

489. FARRELL James - Keranie; residence; Upper Darling.
490. FOOTT Henry L. - Jandra; residence; Upper Darling.

570. GEE Daniel - Dunlop; residence; Upper Darling.
571. GEORGE Andrew - Dunlop; residence; Upper Darling.
572. GRAHAM George - Louth; residence; Upper Darling.
573. GRAHAM Peter - Bourke; Freehold; West Bourke.
574. GRIFFITH Henry John - Toorale; residence; Upper Darling.
575. GUNN John - Keranie; residence; Upper Darling.

693. HAMMERSLEY Matthew - Louth; residence; Upper Darling.
694. HAWKES James - Killara; residence; Upper Darling.
695. HENRY Robert - Buckanbe; residence; Upper Darling.
696. HUGHES R.M. - Nulta; residence; Upper Darling.

743. JAMES William - Marra; residence; Upper Darling.
744. JOHNSTON James - Marra; residence; Upper Darling.
745. JOHNSTON James - Keranie; residence; Upper Darling.
746. JONES Thomas - Louth; residence; Upper Darling.
747. JOSEPHSON J.F. - Sydney; Leasehold; Upper Darling.
748. JOSEPHSON J.J.W. - Jandra; residence; Upper Darling.

793. KEELING James - Marra; residence; Upper Darling.
794. KENNEDY Andrew - Keranie; residence; Upper Darling.
795. KELLY John Edward - Bourke; Freehold; West Bourke.
796. KELLY Richard James - Brewarrina; Freehold; West Bourke.
797. KILPATRICK James - Bourke; Freehold; West Bourke.

859. LACEY George - Toorale; residence; Upper Darling.
860. LEDWIDGE Larry - Killara; residence; Upper Darling.
861. LINDSEY Robert - Keranie; residence; Upper Darling.
862. LISLE Edwin - Putya Putya; residence; Paroo River.
863. LUNN Joseph - West Bourke; Freehold; West Bourke.

1082. McCARTHY Robert - Killara; residence; Upper Darling.
1083. McCOLL John - Yanda; residence; Upper Darling.
1084. McGILVNA George - Killara; residence; Upper Darling.
1085. McHARG William Andrew - Toorale; residence; Upper Darling.
1086. McKENZIE John - Dunlop; residence; Upper Darling.
1087. McKINNON Donald Charles - Dunlop; residence; Upper Darling.
1088. McRAE Donald - Dunlop; residence; Upper Darling.
1089. McRAE Duncan - Toorale; residence; Upper Darling.
1090. MACKIE Alexander - Putya Putya; residence; Paroo River.
1091. MATTHEWS Thomas - Louth; Freehold; Upper Darling.
1092. MAXWELL Richard - Keranie; residence; Upper Darling.
1093. MAXWELL James - Keranie; residence; Upper Darling.
1094. MIDGLEY Francis - Jandra; residence; Upper Darling.
1095. MOGAN Edward - Killara; residence; Upper Darling.
1096. MONAGHAN Neil - Marra; residence; Upper Darling.
1097. MULLENS Robert - Buckanbe; residence; Upper Darling.
1098. MUNGOVAN John - Tankarooka; residence; Upper Darling.
1099. MURRAY Andrew - Newfoundland; Freehold; Upper Darling.
1100. MURRAY Thomas - Newfoundland; residence; Upper Darling.

1123. NEWLAND Simpson - Marra; residence; Upper Darling.
1124. NOWLAND Peter - Bourke; Freehold; West Bourke.

1151. O'BRIEN Thomas - Keranie; residence; Upper Darling.
1152. O'SHANNESSY Matthew - Nulta; Leasehold; Upper Darling.

1224. PADDOCK Richard - Marra; residence; Upper Darling.
1225. PANTON Joseph - Killara; residence; Upper Darling.
1226. PARKINSON Joshua - Killara; residence; Upper Darling.
1227. PAYNE John Stanley - West Bourke; Freehold; West Bourke.
1228. POYNTER Walter Scott - Bourke; Freehold; West Bourke.
1229. PREST William - Winbar; residence; Upper Darling.
1230. PRICE William - Louth; residence; Upper Darling.
1231. PRICE Robert Griffith - Winbar; residence; Upper Darling.

1305. RAIN Christian - ...; Freehold; West Bourke.
1306. REED James - West Bourke; Freehold; West Bourke.
1307. ROBERTSON Donald - Killara; residence; Upper Darling.
1308. ROBERTSON John - Putya Putya; residence; Paroo River.
1309. RUSSELL James B[e]ard - Winbar; residence; Upper Darling.

1478. SAGE John Edward - Winbar; residence; Upper Darling.
1479. SMITH Thomas - Jandra; residence; Upper Darling.
1480. SMITH John - Killara; residence; Upper Darling.
1481. SMITH James - Gundabooka; residence; Upper Darling.
1482. SMITH Sydney - Gundabooka; residence; Upper Darling.
1483. SMITH William - Toorale; residence; Upper Darling.
1484. SPENCER J.B. - Middleton; residence; Paroo River.
1485. SWIFT William - Bourke; Freehold; West Bourke.

1681. WARBY ... - Wagga Wagga; Freehold; West Bourke.
1682. WARD Arthur - Keranie; residence; Upper Darling.
1683. WARD George - Winbar; residence; Upper Darling.
1684. WARK Francis - Marra; residence; Upper Darling.
1685. WATKINS William - Louth; residence; Upper Darling.
1686. WILLIAMS Walter - Buckanbe; residence; Upper Darling.
___________________________________________























...........


This thread: