DALTON-L Archives

Archiver > DALTON > 2000-01 > 0948045880


From: <>
Subject: [DALTON-L] Hawkins Co. TN 1836 Taxpayers Dist 10, 11, 12, 13, 14
Date: Sun, 16 Jan 2000 13:04:40 EST


Civil District 10: Beginning at the mouth of Big Creek and running down the
river to the mouth of Crocketts Creek thence up said creek to the mouth of
the land that divides the lands of Lazarus Lawson and James McClure then
along said land to the stage road crossing the same and with the dividing
line of said Lawson and McClure to the top of Caney Creek Knobs then a
straight line to the mouth of the land that divides the land of Daniel Lipe
and Thomas Ingram then through said land crossing Caney Creek and following
the road and crossing the house where Orville formerly lived leaving said
house to the east and following the path that leads from Orville's to Wax's
plantation on Stock Creek where Henry Blevins formerly lived thence along
path to the Flag Pond until it intersects a path Orville Rice said Robert D.
Young opened to go to the Suplhur Spring, thence along said path to the road
that goes from Rogersville to the Sulphur Spring, thence with said road
crossing the stone mountain to the Sulphur Spring on little poor valley
creek, down said creek to the saltworks gap in Pine mountain, through the gap
to Powell's saltworks thence with road to top of Clinch mountain at lick gap
thence with the top of the mountain east to the corner of District No. 9 to
little war gap road east of Spencer Acuff's house thence with road and line
of District 9 crossing through Molsby's gap to the Stanley Valley road and
with said road to John Carmack's Spring Branch then down branch to Big Creek.
Election to be held in Rogersville.

Clinton ARMSTRONG; Clinton ARMSTRONG; William A. ALVIS; John (Big) ARMSTRONG;
John ALVIS; Thomas L. ALVIS; Samuel ARMSTRONG; Widow ARMSTRONG; guardian of
Widow ARMSTRONG; Haynes AMIS; Charles ANDERSON; Charles D. ALVIS; Rachel
ARMSTRONG; Spencer ACUFF; Wm M. ALEXANDER; Joel ACUFF; Joseph BESHER; Samuel
BROWN; Charles BESS; John BROWN; James BRADLEY; Martin BOAL; Elisha BROWN; Wm
C. BROWN; George C. BRADLEY;John BEAL SR; John BURNS; George BEAL; Jacob
BEAL; Abram BLEVINS; John D. BLEVINS; Christopher BENCH; William BURNS;
Morgan BRYANT; David BIGGS; James BROOKS; George (son of John) BEAL; Reuben
BRIANT; Michael BAUGH; William CARMACK; Edward COBB; John CARMACK; Robert C.
CRAWFORD; Epps CARMACK; James Y. CRAWFORD; Carwell CRAWLEY; Robert CORDEN
(sic); Daniel CARMICHAEL; Charles A. COFFIN; Daniel COFFIN; John COATNEY;
Joel COATNEY; James CARMACK; COFFIN & McKINNEY; Russell COATNEY; heirs of
James CARDEN (sic); John A. CANSON; Wm E. COCKE; Nancy DALZELL; F.S. DEWOLF;
John DAWSON; F.B. EVANS; Daniel FLORA; Richard G. FAIN; Nicholas FAIN;
____FLETCHER; Jacob FLORA; heirs of Jacob FLORA; P. R. FARRIS; John B.
FINDLEY; Elijah FAULKNER; Jacob FRY; Wiat (sic) FARRIS; Martha FARRIS; Joel
GILLENWATERS; William GARDNER; John GILLENWATERS; Thomas GILLENWATERS; Jacob
B. GROVES; John GROVES SR; John GROVES JR; Andrew GOULDY; William GALBREATH;
Archabald GREEN; Daniel GREEN; David GILLENWATERS; Pleasant GILLENWATERS;
heirs of Joel GILLENWATERS; Joel GILLENWATERS; Henry HAMBLIN; John HAGAN;
Thomas A. HAGAN; heirs of James HAGAN; George HALE; Elizabeth HUNTER; Peter
HART; Richard HUMPHRIES; Philip J. HALE; Joseph HICKS; John HARLEN; Joseph
HUFFMASTER; Robert & Noll JACKSON; George JOHNSON; James JOHNSON; Mary
JOHNSON; Joseph (son of Mary) JOHNSON; Jas (son of George) JOHNSON; Thomas
JOHNSON; Robert H. JACKSON; Abner JOHNSON; Isaac JOHNSON; Samuel JONES;
Edward JTSON (sic); Absolem KYLE; heirs of Wm KING; Rodham KENNER; Charles
KING; Markham KINNER (sic); Jacob KLEPPER; Wm C. KYLE; John H. KESHNER;
Robert KING; Malinda KINNER "error in giving in"; William KLINE; Joseph
LACKEY; G. & L.A. Rogers McCROW; Willie . MITCHELL; Willie B. MITCHELL;
Richard H. MITCHELL; Richard H. MITCHELL; John A. McKINNEY; John A. McKINNEY;
Wm MOUNTCASTLE; James McCLURE; George M. MERRYMOON; Oliver C. MILLER; Martin
MURPHY; Robert MALLORY JR; S. D. & Willie B. MITCHELL; John C. McLIMORE;
David MARSH; Wm MALSBEE JR; David MALSBEE; S. D. MITCHELL; James MURRELL;
Eliza McCULOUGH; James K. NEILL; NEILL & SIMPSON; Edward NUGENT; Haynes
NUGENT; Jacob NUGENT; Robertson OWENS; heirs of Levi PANTER; Joseph PANTER;
John PANTER; heirs of Joseph PARKS; Samuel POWEL; Thomas POWEL; George R.
POWEL; James POINDEXTER; John PILANT; David PATTERSON; Wm PATTERSON; Thomas
PHIPPS; Samuel PETTYBONE; Riley PORTON; John M. REECE; Wiet (sic) M. REECE;
Allen RUSSELL; Charles M. RENEAU; Joseph RUSSELL; John A. ROGERS; Thomas
ROGERS & heirs; Moses RICE; Hiram SAMPULL; heirs of John H. SMITH; Joseph
SEAVERS; James S. SIMMONS; James G. SIMMONS; Richard SMITH; John STOKELEY JR;
John STOKELEY, Esq.; George C. SPECK; David SENEABOUGH; David SENEABOUGH;
Pleasant STARNES; Wm SINGLETON; George STOKELEY; Andrew SPIERS; James
SCHROPSHER (sic); SPITRON/SPITSOR; G. W. THOMPSON; William THARP; John
WHEELER; Wm O. WINSTON; John G. WINSTON JR; Jacob WON; Aaron WILLIAMS; James
WOODS; John WEST; S. D. WINTERBOWER; John WILSON; Reverend George WHITE; Wm
A. WALKER; Hugh WALKER; Joseph WRIGHT; George WHEELER; John WILLIAMS; George
WILLHELM; Montgomery WOODS; Stephen WEAR.

Civil District 11: Apologies for this incomplete description. My copy is
chopped off at the left hand corner so I will just list its landmarks. Begins
at Crocketts Creek, down the river to the mouth of Andrew Galbreath's
branch...Shorts Mountain...ridge that connects Stone and Shorts
mountains...head of Clouds Creek...mouth of McAllister's branch of poor
valley creek..top of Clinch mountain..boundary of District 10...Powells
saltworks...Pine mtn at saltworks gap to little poor valley and up creek to
Sulphur Springs to the top of Stone mtn then along to Orville Rices and
Robert D. Youngs and with said road to the Flag Pond...Jacob Wax's plantation
on Stock Creek where Henry Blevins formerly lived then with the house where
Orville formerly lived to the road crossing caney creek to the land that
divides the land of Thomas and Daniel Lipe...across Caney knobs to line
between James McClure and Lawson to Crockett's creek. Election to be held at
Christy Shank's.

Here are the taxpayers for this district.
Wm ALTEM; Mitchell BOLLING; Isaac BOLING; Thomas BROOKS; Anthony BROOKS;
Wilson BROOKS; John BROOKS; William BROOKS; George BEETS; Elisha BEETS; John
BROWN; John BLEVINS; John BAKER; Thomas R. BALDEN; Obediah BARKER; Henry
BROOKS; Wm BARES; Jesse BUBA/BEEBE; James BROOKS; John COWARD; Edmond CONNER;
Lewis DAVIS; Asa DAVIS; Nelson DAVIS; Hezekiah DAVIS; Wm DAVIS; Horton DAVIS
& David MONEY; Horton DAVIS; George DAVIS; George ELKINS; Winston ELKINS;
Henry ELKINS; Willie B. FORD; Hutson FISHER; heirs of Robert GAMBLE; Thomas
GIBSON; McNess GEERS; Wm P. GAMBLE; Hezekiah HAMBLEN; Wm HICKS; George HALE;
George W. HUNTSMAN; Thomas HAMBLEN; Wm HAMBLEN; John HICKS; Philip JOHNSON;
Thomas JOHNSON; Wm JENKINS; Aaron JOHNSON; Jonathan JONES; John L. JOHNSON;
Davis JAMES; Davis JAMES; Andrew KARNES; Willie B. KENNER; Rodham and Wm
KENNER; Absolem KYLE; Wm C. KYLE; Winder KENNER; Daniel LIPE; Wm LIPE;
Lazarus LAWSON; James LONG SR; Wm LONG; Alexander LONG; James LONG JR; John
LIPE; James McCLURE; Susannah MORRELL; Gabriel McC RAW; Joel MATHIS; Jonathan
MOONEY; heirs of Sally MOONEY; David Mooney; Charles MOONEY; James P.
McCARTY; James MOONEY; John D. McFARLAND; Thomas NEIGHBORS; James NUGENT;
Catherine PRICE; Jacob PRICE; Henry PRICE; George PRICE; Isaac PRICE; Thomas
ROBINSON; Wm ROBINSON; George RIDER; Orville RICE; Albert G. RICE; Nathaniel
ROBERTS; Elijah RUSSELL; George STIPE SR; Christian SHANKS; Richard SMITH;
Michael SHANKS; George STIPE JR; John SHANKS; Wm SHROPSHIRE; John SHARP;
James TUCKER; Elizabeth WHITES; Wm WILLIAMS; Theodrick WEBB; Robert D. YOUNG;
John WEBB.

Civil District 12: beginning at the mouth of Andrew Galbreath's Branch and
running thence down the river to the Grainger county line then with said line
northwardly to the top of Clinch mountain thence along the top of said
mountain eastwardly to the corner of District No. 11 then with said line down
Clinch mountain to the head of McAllisters branch then down said branch to
poor valley creek then crossing said creek and up to the top of Stone
mountain and along the ridge that connects the stone mountain with the short
mountain to the top of said mountain then along the top of said mountain to
opposite Galbreath's branch then top said branch and down said branch to the
beginning.
Election to be held at Hugh G. Moore's at Mooresburg.

Spencer BASSETT; Richard BRAGG; Arthur BOND; Hugh A. BASSETT; Thomas
BURCHELL; Burwell W. BASSETT; Henry BRIDGWATER; Burwin BLACKBURN; Joseph
BRYANT; Sterling COCKE; Charles CLAGHORN; Wiat COIZART; Thomas CONNER; James
CLARKSON; Littleton COIZART; Yetbrton (sic) CARPENTER; Pharone COBB; Richard
COAL; Thomas COCKE; Raleigh DODSON; Elisha DODSON; Reuben DALTON; William
ETTER; James L. ETTER; Alfred EVANS; George H. ETTER; Elizabeth FINCH;
William GOLDEN; William GRAY; Merideth GOODMAN; Andrew GALBREATH; Nathaniel
GRAY; Samuel HAYWOOD; Sanford JOHNSON; Stephen JOHNSON; James JOHNSON; James
LONG; John LONG; Isaac LEABOW; John LEABOW; William LAY; guardian of Gabrial
McCRAW; Flernon (sic) MAYS; William MAYS; Levi McVEY; George W. MATLOCK;
William McCRAW; executors of Morton MOORE; James McCRAVEY/CRARY; Henry
McCRAVEY/CRARY; James M. MOORE; Alexander MOORE; Cleon MOORE; Badham MOORE;
Hugh G. MOORE; John W. MOORE; Jamima MOFFAT; Ewel MOORE; William MOORE; John
L. McCRAW; Gabrial McCRAW; heirs of John MOORE; Abner NALL; Robert NALL;
Gabriel PROFFETT; William PATRICK; Thomas POINDEXTER; John B. PROFFETT; John
RUSH; Merideth RUSH; James ROBERTSON; Jessee RAIL; Colman RUSH; Richard
STUBBLEFIELD; Gillam SPEARS; America STUBBLEFIELD; James SHIELDS SR; John
SMITH; John SHORTER; Patsey STUBBLEFIELD; Pleasant M. SENTER; John TISEY;
Edmond WILSON; Lawner WELLS; John S. WELLS; James WILLIAMS; David WEEVER;
William WEEVER; Luther WELLS; George WILLIAMS.

Civil District 13: Beginning on Holston river at C. Eskridge Kenner's ferry
thence with Kenner's ferry road to Mount Sterling and the Jefferson county
line and thence along said line to to the Grainger county line and then with
said line to Holston river thence up said river to the beginning.
Election to be held at the Rock House Spring at Joseph White's old place.

Thomas AMIS; John ANDERSON; George BULEY; Jesse BRAXTON; Davis BALLARD;
Alexander BALLARD JR; Alexander BALLARD SR; Thomas BREEDEN JR; James BRADLEY;
George BERRY; Obadiah BOAZ; Pharoah & Jesse COBB; William COBB; Thomas G.
COCKREHAM; Daniel H. COCKREHAM; William COX; Hugh CAIN JR; Eldridge W.
CHARLES; James CLEGHORN; William CARSON; David CLARK; Hugh CAIN SR; Thomas
CAIN; John CHAMBERS; James W. DEADERICK; Benjamin DAVIS; Eli DAVIS; Bryant
DAVIS; John EVERETT; William FLETCHER; Lydia FORD; Burton FORD; Arthur S.
GALBREATH; Joseph GALBREATH; Andrew GALBREATH; Samuel GREEN; Douglass GRADY;
G.T. GILLISPIE; George T. GILLISPIE; James HOLDHAM; John T. HOLDHAM; Thomas
HALE; John HYDE; Henderson HORNER; William HARRIS; Thomas B. JARNAGIN; James
JOHNSON; Stephen JOHNSON; Robert JONES; George KENSINGER; Absolem KYLE;
Edward LEE; Mary LEE; Green T. LEE; James LEE; James LYNCH; Hendereson LYNCH;
Edmond LOVEN; Peter LOVEN; Tidence LANE; Benjamin LOVES; Thomas L. LANE;
Samuel LANE SR; William MITCHELL; Sanders MILLER; Mary MORRISETT; Lainey
McCLURE; Joseph McCULLOUGH; George MEASHES/MEASLES; James MILLER; Wm
McCARVER; Alexander McCARVER; Gabriel & Taylor McCRAW; Obediah MILLER; NEILL
& SIMPSON; heirs of Patrick NENNEY; Robert NALL; Fountain NORTON; Thomas
NORTON; Robert POTTER; Jane POUGHEW; William PULLEN; John POTTER; Isaac
PRATT; James RAMSEY; John RAMSEY; John ROYAL; Mary ROBERSON; Hezekiah
ROBERSON; Wm ROBERSON; Sally REYNOLDS; Samuel RIGGS; John RIGG; Orville RICE;
Raleigh STUBBLEFIELD; Thomas STERLING; William TOW; Charles TOLLEY; John
THACKER; Beverly THACKER; William WRIGHT; Claiborne WALKER; John WALKER;
Joshua WALKER; Moses WOODS; John WATTS; Richard WRIGHT; John WILLIAMS; Eliza
WHITE*; William G. WHITE; Jameson WHITE; Elizabeth WHITE; George WHITE;
Etheldred WILLIAMS; Samuel WHITE; Henry YOUNG

[I received note that this name is supposed to be Elza WHITE]

Civil District 14: Begining at C. Eskridge Kenner's ferry and running up the
river to the mouth of Robertson's Creek thence up the creek to Aaron Mooney's
leaving him on the west side then with the plain road on by the two widow
Mooneys' to the Bulls gap road then with said road and said pathway leaving
James Dodson and James Long to the east and thence to the foot of Bays
mountain to the new road at Days gap leaving John West to the east and thence
with said ew road to the Greene county line thence with said county line and
the Jefferson county line to Mount Sterling and thence to the beginning.
Election to be held at James Walker's.

Holbert ARNET; William ARNET; William M. ARNET; Thomas M. ARNETT; Peter BEAL;
John BERRY; Joseph D. BECKNER; Abram BECKNER SR; John BURKET; Jacob BECKNER;
Nicholas BECKNER; Abram BECKNER; Isaac BECKNER; Joseph BECKNER; John H.
COCKREHAM; John COCKREHAM; William COBBLE; Noah CATE; Samuel CHESNUTT; Jacob
COFFMAN; John CROZIER; Moody CREECH; Jesse CREECH; Ezekiel CREECH; Rodham
CHESNUTT; Thomas CHESNUTT; Thomas DAY; John DRAPER; Eli DAVIS; Signer
EVERETT; Peter FORIS; Wm GRIGGSBEY; William G. GULLEY; George GULLEY; Lewis
GULLEY; Lazarus GULLEY; Peter GOING; James HARRISS; William HARRISS; John B.
HEADRICK; James M. HEADRICK; John HEADRICK; Joseph HALL; Daniel HOWRY;
William HALE; Jonathan HUFFMASTER; Jane HORNER; Hampton B. HORNER; Mathew
JENKINS; John JENKINS; William KEEL; Jesse KEEL; Anthony B. KEEL; Eskridge
KENNER; Jonathan LONG; Jonathan LONG JR; John LONG; James W. LONG; Nicholas
LONG; William LONG; Micajah LEE; Thomas J. LEE, JR; Joseph MIDDLECOFF; James
MOORE; Wm McBRIDE; William MOORE SR; Elijah MOORE; Henry MORIAN; Ruth MOONEY;
John MOORE; Joseph McCULLOUGH; Thomas MOORE; Azdok MOORE; William MOORE;
Robert MOORE; William MOORE; James MOORE SR; John MOORE SR; Henry MOORE;
James MOORE; Aaron MOONEY; Mary MOONEY; Josiah MOONEY; Samuel MOONEY; Joseph
MOONEY; Thomas MOONEY; Andrew MOORE; Wm MCCOULLOUGH; Jacob McGLAUGHLEN; John
NUTTY; Thomas PRICE; Ephraim PORVIN; Isaac PHILIPS; Madison PORTER; Jonathan
PHILIPS; Milby PHILIPS; Jackson PETTY; Martin PHILIPS; William PHILIPS;
William POUGHE; Gabriel PHILIPS; Henry PARROTT; John PHILIPS; George PHILIPS;
Wiley ROBERTS; Wm ROBERTS; John ROBESON; Thomas ROBERTS; Thompson ROBERTS;
John ROBESON; Orville RICE; Samuel RIGGS; Katherine RUSH; Henry RUSH; John
RUSH; James SAUNDERS; John SAUNDERS; Christry SHANKS; Wm SHEPHERD; Samuel
SIMPSON; Jacob SMILEY; Robert SMITH; Claibourn SMITH; West SHELLY; Jacob
SMITH; William THORP; Harlen VARNUM; Andrew J. WHITE; Thomas WHITE; William
WEST; William WHITE; Nathan WHITE; John WALKER; John WEST SR; William WALKER;
Francis H. WALKER; James WALKER; James WALKER SR; Daniel WETHERFORD; S.D.
WINTERBOWER; Andrew WALKER; Abram WEST; Richard WHITE

This thread: